Daniel Hannan, muž za brexitem, přijíždí do Prahy

10. 05. 2019 9:40:00
Kdo je Daniel Hannan, laureát výroční ceny Liberálního institutu 2018? Pojďte si jej poslechnout v úterý v 18:00 v Cevru.

Hannan se narodil do rodiny britské diplomatky v Peru. Ve dvaceti letech, když vláda Johna Majora, schválila Maastrichtskou smlouvu, začal na Oxfordu se svou dlouholetou kampaní za vystoupení Velké Británie z Evropské unie.

Na začátku 90. let neměla tato myšlenka příliš stoupenců. Po roce 2012, kdy Hannan rekrutoval Matthew Elliotta, aby zahájil přípravy budoucí kampaně za vystoupení, nabraly věci rychlý spád. 23. června 2016 pak Británie odhlasovala vystoupení z EU.

Financial Times píše, že Hannan je „mozek za brexitem“, Guardian Hannana v dlouhém článku popisuje jako „muže, který zařídil brexit“. Jedním z Hannanových vynálezů během jeho čtvrt století trvající kampaně bylo, že se rebelští poslanci a funkcionáři Konzervativní strany scházeli v londýnské galerii Tate Modern. Podle Hannanových slov tak nehrozilo, že by je omylem viděl nějaký novinář nebo nepřátelský činovník, protože do galerií nechodí.

Od roku 1999 je europoslancem za Konzervativní stranu Velké Británie. Muži a ženy v Bruselu tradičně byli tou nejvíce europtimistickou částí strany. Hannan kousek po kousku změnil světonázor europoslanecké delegace, strany i země. Za dobu svého působení napsal několik knih. Nová cesta do otroctví pojednává o stále větší regulaci v Evropské unii a varuje Ameriku, aby EU nenásledovala. Plán: Jak obnovit Británii za dvanáct měsíců představuje liberální reformy, které má učinit britská vláda. Proč hlasovat pro vystoupení a Co dál jsou dvě knihy, které se věnují referendu. Jedna představuje důvody, proč odejít, a druhá popisuje co teď s odchodem. Jeho poslední velkou knihou je Jak jsme vynalezli svobodu a proč je to důležité, která pojednává o tom, jak anglicky mluvící národy (kterým Hannan říká Anglosféra) vyvezli do světa hodnoty, které prosazuje Liberální institut – svobodu jednotlivce, volný trh, vládu práva a malý stát.

Celý svůj život publikuje komentáře v novinách, v on-line žurnálech, na blogu, na Twitteru a dalších kanálech. Do češtiny jsme jich několik přeložili. Za všechny vybírám čtyři:

V posledním z článků, který psal Hannan v době schvalování Lisabonské smlouvy, opakuje Hannan svoje léty ověřené pozorování: Žádná strana není euroskeptická, když je ve vládě. Tomuto jevu říká Hannanův první zákon politiky. Možná by to chtělo, aby Hannan sepsal celý zákoník.

Jako europoslanec se Hannan proslavil skvělými projevy, opět vybírám:

V roce 2015 byl jako hlavní řečník na Evropské konferenci Studentů za svobodu v Berlíně, kde přednesl následující projev:

Daniel Hannan je velký intelektuál, rozený gentleman, milovník Shakespeara, skvělý debatér a optimista. V roce 2017 založil Iniciativu pro volný obchod, britský think-tank podporující světovou liberalizaci mezinárodního obchodu. Skvělým počinem tohoto think-tanku je navržená smlouva o volném obchodu mezi Británií a USA, na které se podílel s Cato Institutem a devíti dalšími britskými a americkými think-tanky.

Británie zatím ještě nevystoupila, takže Hannan kandiduje letos už popáté do Evropského parlamentu. Jsme nesmírně poctěni, že v době předvolební kampaně navštíví Prahu a přednese letošní Výroční přednášku Liberálního institutu.

Já osobně se Hannana v Praze nemůžu dočkat. Nenechte si to ujít! Informace na webu Liberálního institutu» Událost na Facebooku »

Autor: Martin Pánek | pátek 10.5.2019 9:40 | karma článku: 6.48 | přečteno: 169x

Další články blogera

Martin Pánek

Dotace morální a nemorální

Premiér Babiš čelí další kauze kvůli evropským dotacím. Z úst politiků i komentátorů se ozývá známá písnička: Systém je správný, jenom my Češi jsme laxní při kontrolách a necháváme šíbry, aby systém zneužívali.

7.6.2019 v 8:05 | Karma článku: 21.92 | Přečteno: 953 | Diskuse

Martin Pánek

Nejliberálnějším europoslancem je Payne ze Svobodných, nejhorší je Keller

Nejliberálnějšími europoslanci v právě končícím volebním období 2014–2019 se stali Jiří Payne a Petr Mach ze Svobodných (EFDD), nejméně liberálními naopak Jan Keller a Pavel Poc z ČSSD (S&D).

23.5.2019 v 7:58 | Karma článku: 9.54 | Přečteno: 275 | Diskuse

Martin Pánek

Ostudná dohoda o vystoupení Británie z EU

Když v 19. století podepisovaly západní mocnosti dohody s čchingskou Čínou, byly tyto smlouvy pro Čínu tak nevýhodné, že vešly do podvědomí jako nerovné smlouvy.

13.12.2018 v 8:05 | Karma článku: 29.24 | Přečteno: 1165 | Diskuse

Další články z rubriky Pozvánky, akce

Jan Ziegler

Za památkami a skvělou gastronomii v sobotu do Dobřichovic

Prohlídku zajímavých a jindy uzavřených památek, degustaci dobrého jídla a pití a v místních podnicích a také zajímavou přehlídku sportovních vozů. To vše připravili pro návštěvníky dobřichovičtí organizátoři.

15.5.2019 v 10:33 | Karma článku: 6.65 | Přečteno: 197 | Diskuse

Dita Jarošová

Lavutara /Cestami romských muzikantů a jejich písní/

V prostorách romského muzea Brno, v bývalé židovské čtvrti, jak vidno z mosazného osazení chodníku se jmény nepřeživších z různých koncentračních táborů, se od včerejšího odpoledne koná ojedinělá výstava romské písně a muzikantů.

8.5.2019 v 13:53 | Karma článku: 12.24 | Přečteno: 144 | Diskuse

Ladislav Kroupa

Babiš to dokázal, založil si vlastní firmu - Česko s.r.o.

Když Babiš nastoupil na svůj vysněný trůn a stal se premiérem, prohlásil, že chce stát řídit jako firmu. Zapomněl ovšem dodat jednu důležitou věc, totiž to, že tu firmu chce i vlastnit. A jako nejlepší formu zvolil eseróčko.

8.5.2019 v 13:39 | Karma článku: 18.40 | Přečteno: 317 | Diskuse

Tomáš Vyoral

Zábavná talkshow Pravda & láska. Žantovský či Kazma. Uvádí Smetana. Bude i kurz selfies?

Zaregistroval jsem všeříkající událost "Pravda & láska". Kazma, Žantovský, Boková, moderuje Emma Smetana. A možná přijde i "kouzelník" Halík? Bude vyvoláván duch "otce zakladatele"? Uspořádá Emma pro zájemce kurz selfies?

6.5.2019 v 10:11 | Karma článku: 35.67 | Přečteno: 1141 | Diskuse
Počet článků 105 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2270

Ředitel Liberálního institutu, asistent ve skupině EFDD v Evropském parlamentu.

http://libinst.cz

Najdete na iDNES.cz