Nacistická trička, catcalling, průvodci v Praze, Alex Jones, tajemník SPD a Google v Číně

10. 08. 2018 8:00:46
Dnes o svobodě slova. Nechť žiješ v zajímavé době. Tato apokryfní čínská kletba nám říká, že doba klidu a míru je lepší pro život než doba zajímavých událostí.

Pokud zajímavými událostmi myslíme války a převraty, má tato „kletba“ zřejmě leccos do sebe. Téměř bez výjimky toto rčení platí u zpravodajství o svobodě slova. Novinky v této oblasti bývají negativní, často velice. A přestože jinak je letošní léto klasickou okurkovou sezónou, jenom v posledních dvou týdnech jsme zaznamenali několik novinek v oblasti svobody slova.

Prodej triček a hrnků s podobiznou Hitlera není propagace nacismu, uzavřela policie. Cílem byl jen zisk, píše iRozhlas. Policie došla ke správnému závěru, i když se zcela žalostným zdůvodněním. Znamená podle policie, že když budu trička rozdávat zdarma, bude se jednat o propagaci a budu stíhaný?

Země, která by si vážila svobody slova, by řekla, že nošení triček samozřejmě je propagací, ale že propagace jakkoliv odpudivé myšlenky je zákonná, byť odsouzeníhodná. Co se prodejce týče, připadá mi nesmyslné, aby kritériem byla ziskovost. Kritériem má být, zda prodejce sám svojí činností něco komunikuje — rozdíl tedy je např. pokud je celý proces výroby hrnků a triček plně automatizovaný a zákazník sám nahraje do systému fotografii v patřičném rozlišení (obdobně jako u fotokiosků, kde si necháváme vytisknout digitální fotografie), nebo zda je pro vznik nutná kreativní práce prodavače — tedy jeho umělecký projev. Přičemž mýlit bychom se měli na straně větší svobody slova.

Článek cituje Federaci židovských obcí: „V případě nakladatelství Naše vojsko se jedná o počin otevřeně glorifikující nacistický režim. Podobné aktivity a činy považujeme za urážku všech, kteří byli nacistickým režimem zavražděni, a projev naprosté neúcty k přeživším a pozůstalým.“ Federace židovských obcí by udělala lépe, kdyby přestala orodovat za omezení svobody slova, protože člověk by řekl, že zrovna židé mají dobré zkušenosti s tím, že omezení svobody slova a svobody vyznání nemusí dopadnout dobře právě pro tuto skupinu.

Povinnou četbou by pro Federaci židovských obcí měla být kniha Defending My Enemy, kterou sepsal advokát Aryeh Neier, který úspěšně u Nejvyššího soudu USA bránil právo Americké nacistické strany na pochod židovským městem Skokie (případ National Socialist Party v. Skokie). Autor knihy Aryeh Neier je, jak název knihy napovídá, žid, jehož otec dokonce zemřel při holocaustu. Neier správně argumentuje, že pokud nebudou nacisté moci hrát mučednickou kartu, v otevřeném a férovém souboji myšlenek nemají šanci, a že židé jsou nejlépe chráněni pod vládou práva, která umožňuje všem minoritám říkat, co chtějí.

Francie přijala zákon zakazující catcalling. Francie je samozřejmě země, kde neexistuje svoboda slova. Země, kde jsou zakazovány satirické časopisy, protože si dělají legraci z prezidentů. Nyní tedy omezila Francie svobodu slova dále zákazem verbálního obtěžování na ulici.

Avšak, jak psala ACLU již před čtyřmi roky, samozřejmě bychom měli mít zákony, které zakazují pronásledování lidí na ulici, vyhrožování, stalking, doteky nebo přivádění druhých do obav, že se jich budete dotýkat. Ale zakazovat prosté výroky nebo obscénní gesta vede jednak k šikaně od policistů, kteří si často vymýšlejí, že dané výroky slyšeli a gesta viděli, zejména v chudších (ne-bílých) čtvrtích a jednak k omezování zákonných protestů a zákonné kritiky policie.

Zajímavé je, že podle britské studie mají s catcallingem (mířeným na ženy) menší problém ženy než muži.

Jaroslava Janderová, členka ODS, vyrazila do boje s turistickými průvodci v Praze. Zdůvodněním je, že „na lokalitách UNESCO je podáván nekvalifikovaný výklad, často i cizinci mimo země EU.“ Není mi jasné, jak skutečnost, že je někdo cizinec mimo země EU, ovlivňuje kvalifikovanost jeho výkladu, ale nemohu rozumět všemu. Adriana Krnáčová, jejíž nekompetentní vláda nad Prahou se naštěstí chýlí ke konci, si přisadila: „Sice nemají znalosti Prahy a pražských reálií a turistům poskytují naprosto špatné informace, ale zákon nijak neporušují.“

No, to by tak hrálo, aby si každý mohl na ulici říkat, co chce! Je tedy jasné, že nápravu zjedná magistrát tím, že taxíkáři budou dělat zkoušky z místopisu a průvodci z dějepisu. Aby se ušetřilo, budou to dělat v jedné místnosti a komisař je nechá opisovat. Taxíkáři se tak přiučí, že po Karlově mostě dříve jezdila auta, a průvodci se zase dozví, že Karlův most vede přes Vltavu. Jinde než v magistrátním testu se toto člověk totiž nedozví.

Kontrolovat, zda průvodci říkají pouze magistrátem posvěcené pravdy, podle nás ale nestačí. Na ruzyňském letišti je nutné zřídit cenzorské oddělení, a jakmile bude nějaký turista nachytán s mapou nebo knihou o Praze, magistrátní úředník prověří, zda jsou uvedené skutečnosti v souladu s pravdou podle vyhlášky hl. m. Prahy o pražských faktech. Pokud nebudou, bude turista popraven na Staroměstském náměstí druhý den v poledne.

Kozí příběh, Císařův pekař, Vrchní, prchni! a další filmy budou zakázané, neboť o Praze taktéž vypovídají nepřesné informace.

Alex Jones byl vykázán z Facebooku, YouTube a dalších internetových služeb. Ačkoliv jsou tyto platformy soukromé a mohou zakázat kteréhokoliv uživatele chtějí, a ačkoliv je Alex Jones zcela nechutný člověk šířící lži a nenávist, nedělají podle mého názoru tyto weby dobře, když zakazují určitý obsah projevů (nad rámec zakázaný legislativou), neboť tím stavějí Alexe Jonese do role mučedníka (viz výše s nacisty) a jednak, až se jim změní vedení, budou zakazovat účast na svojí platformě dalším skupinám — konzervativcům, libertariánům, komunistům, cyklistům...? Kdo ví?

Zcela jistě na to mají právo, ale není to rozumná firemní politika.

Extajemníka SPD Staníka uznal soud vinným kvůli nenávistným výrokům, píše iDnes. Staník v opilosti vyzýval ke zplynování židů a střílení homosexuálů. A i když se nacházel v místnosti plné lidí s IQ tykve, tedy v poslaneckém klubu SPD, měli bychom vzít rozum do hrsti a uznat, že se jedná o nenávistné výroky, které si zasluhují naše odsouzení, avšak nejedná se o výzvu k bezprostřední nezákonné akci, a tak by takový projev měl být z hlediska práva v pořádku.

Zdůvodnění je opět výše v případě nacistů pochodujících skrz Skokie, popř. ještě lepší a pro tento případ přesnější analogií je kauza Brandenburg v. Ohio. Jak nás učí kniha Tyranie ticha novináře Flemminga Rose, všechna omezení svobody slova se nakonec obrátí proti skupinám, které jsme původně chtěli chránit.

Google se chce vrátit do Číny, odsouhlasil vládě cenzuru. To vyvolalo odpor nejenom mezi veřejností, ale i u samotných zaměstnanců Googlu.

Ano, Google se tak stává komplicem despotické čínské vlády, ale je třeba uvědomit si dvě základní věci. (i) Google je firma, která podniká po celém světě a po celém světě se řídí místními, často hodně blbými zákony. V EU tak respektuje „právo na zapomnění“, což je z hlediska svobody slova naprostá zvrhlost. V Německu zase blokuje videa na YouTube kvůli tamnímu nesmyslnému předpisu o copyrightu.

Ano, v Číně je svoboda slova ještě více omezena než u nás. (ii) Ale to nevymyslel Google. Google tedy poskytne cenzurované informace tak, jako je poskytuje Baidu a další čínské společnosti. A jsou na tom Číňané lépe s cenzurovaným Google, nebo bez něj? Domnívám se, že s ním.

Pokud by se nám líbilo, že se firmy budou více bít za svoji ideologii, a budou vykazovat různé Alexy Jonese a nebudou spolupracovat s Čínou, můžeme se taky dočkat toho, že se budou hlasitě ozývat proti nesmyslným bruselským regulacím nebo budou odmítat spolupracovat s policií. Jak říká jiné přísloví: Dávejte si pozor na to, co si přejete, může se vám to splnit.

Autor: Martin Pánek | pátek 10.8.2018 8:00 | karma článku: 10.51 | přečteno: 413x

Další články blogera

Martin Pánek

Ostudná dohoda o vystoupení Británie z EU

Když v 19. století podepisovaly západní mocnosti dohody s čchingskou Čínou, byly tyto smlouvy pro Čínu tak nevýhodné, že vešly do podvědomí jako nerovné smlouvy.

13.12.2018 v 8:05 | Karma článku: 27.91 | Přečteno: 986 | Diskuse

Martin Pánek

„Idiotská směrnice o copyrightu“ a další dění v Evropském parlamentu

Vstávat a cvičit, regulace šlechtí! Po dvouměsíční dovolené s lobbisty na jachtách se europoslanci vrátili do továrny na regulace a jali se nám zlepšit život. Co konkrétně schválili na zářijovém zasedání, o tom je dnešní článek.

24.9.2018 v 8:05 | Karma článku: 28.10 | Přečteno: 773 | Diskuse

Martin Pánek

Vláda zakáže žraločí kostýmy, děkujeme

Podle reportáže iDnes.cz s názvem "Zákaz zahalování tváře na veřejnosti navrhnou lidovci i SPD. Babiš je pro" se sešla mesaliance KDU-SPD-ANO-STAN, která se rozhodla zakázat v ČR zahalování tváře na veřejnosti.

9.8.2018 v 8:05 | Karma článku: 17.90 | Přečteno: 1122 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Kateřina Lhotská

EU připravuje antidiskriminační kvóty

Při „Centrálním mozku EU“ v Bruselu byla zřízena nová komise, jejíž náplň je zřejmá již z jejího názvu – Komise pro antidiskriminační kvóty. Plody její práce jsou tajné, nicméně se podařilo získat alespoň některé návrhy opatření.

16.12.2018 v 19:00 | Karma článku: 18.87 | Přečteno: 588 | Diskuse

Josef Nožička

Štětina již nechce kandidovat za TOP 09. Bude v Bruselu o jednoho "žalobníčka" méně?

Už i europoslanec Jaromír Štětina se rozkmotřil s TOP 09 a v příštích evropských volbách za ni kandidovat nebude. Otázkou je, zda to pro tuto stranu bude zase tak velká škoda...

16.12.2018 v 10:40 | Karma článku: 45.34 | Přečteno: 4114 | Diskuse

Jan Bartoň

Opuštění Schengenu vůbec nemusí být za trest

Belgický premiér se nechal slyšet, že státy nesolidární s umisťováním migrantů na svém území by měly být vyobcovány ze Schengenského prostoru. Myslí to samozřejmě jako za trest. Co když to ale bude nutnost?

16.12.2018 v 9:00 | Karma článku: 44.85 | Přečteno: 4544 | Diskuse

Jan Dvořák

Kdo odpírá našim školákům obědy za naše peníze?

V posledních dnech žije politická scéna dvěma vypjatými situacemi. Jednak celoevropským tlakem na premiéra podníceným vnitřními demokratickými silami, aby se stal buď chuďasem, anebo vypadl z politiky.

16.12.2018 v 8:57 | Karma článku: 24.04 | Přečteno: 873 | Diskuse

Petr Štrompf

Aktivistky s nahoře bez, do boje!

Demonstrovat proti čemukoliv může dnes kdokoliv. Pocit křivdy umocňuje srocení lidí a nikoho samozřejmě nepřekvapuje, když svůj nesouhlas dávají veřejně najevo.

16.12.2018 v 8:55 | Karma článku: 16.28 | Přečteno: 703 | Diskuse
Počet článků 102 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2313

Ředitel Liberálního institutu, asistent ve skupině EFDD v Evropském parlamentu.

http://libinst.cz

Najdete na iDNES.cz