Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Je správné odstraňovat pocty amorálnímu režimu

Až do českých luhů a hájů v dnešních dnech doléhá americká debata o dědictví války Jihu proti Severu. Chtěl bych tuto debatu zasadit do kontextu, který možná v české debatě chybí.

Již před dvěma lety, kdy jsme absolvovali první kolečko debat na téma jižanské Konfederace, jsem vyvracel základní mýtus, který panuje mezi některými čtenáři alternativní historie, že totiž Konfederované státy americké (CSA) nebyly založeny kvůli otroctví. Fakta totiž mluví jednoznačně.

Státy, které se odpojily od unie, uváděly otroctví jako důvod: „Zvyšující se nepřátelství na straně ne-otrokářských států vůči instituci otroctví,“ „odsoudili instituci otroctví jako hříšnou,“ „zvolili do vysoké funkce prezidenta muže, jehož názory a účely jsou nepřátelské vůči otroctví,“ psala Jižní Karolína.

„Zachování a ochrana instituce známé jako černošské otroctví – podřízenost africké rasy bílé rase,“ „ničení institucí Texasu a jeho bratrských otrokářských států,“ přizvukoval Texas.

A Ústava CSA, která je jinak téměř slovo od slova stejná jako Ústava USA platná dodnes, tomu nasadila korunu: „Nesmí být přijat žádný zákon zakazující nebo narušující právo na vlastnění černošských otroků.“ (No […] law denying or impairing the right of property in negro slaves shall be passed.)

Psal jsem:

Ústava USA má svoje problémy, zejména, co se otroctví týče, ale jednak nezakazovala zakázat otroctví a jednak tento článek v ústavě jasně ukazuje, že CSA nebyly oproti USA žádnou zemí svobody.

Ano, Lincoln porušoval všelijaká ústavní práva Američanů, ale Konfederace na tom nebyla o moc lépe. Konfederační ústava se od té seveřanské nijak moc neliší, pravomocí vládě ubírá jenom málo, jiné zase přidává, prezidentovi ponechává tyranskou pravomoc nerespektovat habeas corpus a nechává vládě i pravomoc vyvolávat svoji novou občanskou válku. Oba státy srovnává Jason Kuznicki v tomto videu (i když to Slovensko je trochu úlet).

Měly CSA pravomoc (neb státy nemají práva) vystoupit z Unie? Spíše se kloním k tomu, že ano, nicméně by bylo lepší v Ústavě USA přesně zakotvit možnost a proces vystupování z Unie. Avšak důvod vystoupení (ano, sporů mezi Jihem a Severem bylo více, např. cla, ale otroctví bylo tím nejhlavnějším důvodem, viz výše) není zrovna jeffersonovský. Jefferson totiž v Deklaraci nezávislosti píše:

Pokládáme za samozřejmé pravdy, že všichni lidé jsou stvořeni sobě rovni, že jsou obdařeni svým stvořitelem určitými nezcizitelnými právy, že mezi tato práva náleží život, svoboda a sledování osobního štěstí. Že k zajištění těchto práv se ustanovují mezi lidmi vlády, odvozující svojí oprávněnou moc ze souhlasu těch, jimž vládnou. Že kdykoliv počne být některá vláda těmto cílům na překážku, má lid právo jí změnit nebo zrušit a ustanovit vládu novou, která by byla založena na takových zásadách a měla svoji pravomoc upravenou takovým způsobem, jak uzná lid za nejvhodnější pro zajištění své bezpečnosti a svého štěstí. Rozvážnost přikazuje, aby dlouho ustavené vlády nebyly měněny pro nejasné a prchavé důvody.

Jefferson tedy říká, že je právo lidí změnit nebo zrušit svoji vládu, pokud je tato vláda destruktivní vůči životu, svobodě a hledání štěstí. Neříká, že by se vláda měla měnit kvůli tomu, že nám zakazuje vlastnit jiné lidi!

Ano, v obou republikách bylo možno vlastnit otroky, dokonce sami první prezidenti včetně Thomase Jeffersona byli otrokáři. Rozdíl mezi USA a CSA je však v tom, že USA byly skutečně založeny kvůli svobodě a omezení moci panovníka (např. jako vzdor proti nadměrnému zdanění nebo jako vzdor proti policejním zátahům s obecným povolením k prohlídce, jako vzdor proti zásahům do všemožných práv… viz dobové texty, Deklaraci nezávislosti, Bill of Rights apod.), kdežto CSA byly založeny kvůli vlastnění otroků.

A jak s tím tedy souvisí ty sochy?

Sochy konfederačních vojáků jsou sochami vojáků, kteří bránili režim založený explicitně na vlastnění lidských bytostí. Ti vojáci byli nepochybně stateční a obětaví muži a mnozí z nich jistě s otroctvím nesouhlasili, ale to nemění nic na faktu, že se bili za tento hanebný režim, byť si to mnohdy sami nevybrali.

Jistý respekt by si tyto sochy snad zasloužily, pokud by se jednalo o dobové sochy postavené během občanské války – i když odstraňování soch po nemorálních režimech je běžnou věcí, my jsme v Česku taky odstranili sochy glorifikující komunistický režim a sovětskou nadvládu. Avšak jak ukazuje tato fascinující studie (pdf), bylo jich během války postaveno naprosté minimum:

Sami autoři píšou: „Stavba konfederačních monumentů a použití konfederačních jmen a další ikonografie začala krátce po konci občanské války v roce 1865. Avšak dvě oddělená období viděla významné nárůsty. První začalo kolem roku 1900, když jižanské státy zavedly zákony Jima Crowa, aby Afroameričany zbavily volebního práva a znovu segregovaly společnost po několika desetiletích integrace, která následovala po éře rekonstrukce. Trvalo do dvacátých let, periody, během níž Ku Klux Klan zažil silnou obrodu. Druhé období začalo v polovině padesátých let a trvalo do konce let šedesátých, což je perioda rámující hnutí za občanská práva.“ (odkazy nejsou v originále)

Odstraňování soch věnovaných Konfederaci tedy není přepisování historie. Naopak jejich stavění jím bylo. A je neskutečnou ostudou, že ještě ve 21. století se staví nové.

Možná si říkáte, že se má nad nějakou blbou sochou mávnout rukou. Ale zkuste se vžít do role černocha, který jde k soudu kvůli střetu s bílým policistou, nebo jde k soudu a ví, že ho bude soudit převážně bílá porota, nebo jde k soudu kvůli sporu se svým obchodním partnerem, který je běloch. Aniž bychom říkali, zda je černoch na vině, nebo není, jak se asi musí cítit, pokud vchod před soudem hlídá socha konfederačního vojáka? Naplňuje tohoto černocha nadějí na spravedlivý proces monument před soudní budovou (!), který slouží připomenutí režimu, jenž si vzal za svůj primární úkol nikdy nedovolit tomuto černochovi, aby byl svobodným občanem a důstojnou lidskou bytostí?

Před soudy jsou těchto soch mraky, viz všechny modré tečky na grafice. A právě o sochu před soudem v Durhamu v Severní Karolíně jde v aktuálně medializovaném případu, jehož hlavní aktérka je (zřejmě správně) stíhána. Avšak někdy je třeba porušit zákon, aby člověk prosadil spravedlnost, jak dobře věděla Rosa Parksová.

Událost má velmi zajímavý dopad – Baltimore odstranil svoje čtyři konfederační sochy, alabamský Birmingham nechal sochy zakrýt a zváží další postup a další následují.

Spojené státy udělaly obrovský pokrok v napravování chyb minulosti v otázce otrokářství. Sochy konfederačních vojáků a místa pojmenovaná po Jeffersonu Davisovi apod. jsou však stále temnou kaňkou a bolestnou připomínkou, že na některých místech stále vládnou lidé, kteří jsou minimálně lhostejní k tomu, že na svém území mají pocty pro amorální režim. A to v zemi, kde byl prezidentem zvolen černoch.

Nepřepisujme historii, postavme se čelem k tomu, že naše společnost po léta akceptovala a propagovala něco, o čem dnes víme, že bylo velkou chybou, ze které jsme se poučili. Avšak odstraňme pocty těmto chybám, obzvlášť, pokud jsme je vystavěli v letech největšího pokroku při uznání této chyby.

Nezapomeňme však, že cesta je stále ještě velmi dlouhá a zdaleka nezačíná a nekončí u konfederačních soch.

 

Autor: Martin Pánek | čtvrtek 17.8.2017 8:15 | karma článku: 20,22 | přečteno: 2740x
  • Další články autora

Martin Pánek

Když je legalizace horší než současný stav – předběžné dojmy z návrhu legalizace marihuany

Česká pirátská strana představila návrh legalizace marihuany. Vedle reformy copyrightu jde o jedno z hlavních témat strany od jejího vzniku v roce 2009.

16.9.2022 v 8:42 | Karma: 15,57 | Přečteno: 821x | Diskuse| Politika

Martin Pánek

Elon Musk nerozumí svobodě slova ani moderování obsahu na sociálních sítích

Nejbohatší člověk světa Elon Musk se rozhodl koupit sociální síť Twitter, údajně proto, že nerespektuje svobodu slova.

23.5.2022 v 13:24 | Karma: 10,30 | Přečteno: 544x | Diskuse| Politika

Martin Pánek

Dnes je den daňové svobody 2021

Dnes slavíme Den daňové svobody 2021.Daňová nesvoboda skončila letos 25. června, což je 48 procent roku. Liberální institut vypočítává tento den od roku 2000.

25.6.2021 v 7:12 | Karma: 10,33 | Přečteno: 323x | Diskuse| Politika

Martin Pánek

Nobelova cena za ekonomii 2020: Jak správně nastavit aukce a vydělat na tom balík

Nobelova cena za ekonomii připadla i v roce 2020 zaslouženě dalším dvěma géniům a velkým postavám ekonomické teorie.

13.10.2020 v 8:03 | Karma: 6,81 | Přečteno: 360x | Diskuse| Ekonomika

Martin Pánek

Senát nerušit, posílit

Tak jako se každý rok vracejí sněženky, každé senátní volby slyšíme stesky poražených, že bychom měli zrušit Senát.

12.10.2020 v 8:03 | Karma: 19,15 | Přečteno: 810x | Diskuse| Politika

Martin Pánek

Evropská unie novým rozpočtem učinila další centralizační skok

Čtyřdenní summit Evropské rady schválil návrh tzv. víceletého finančního rámce, tedy sedmiletého rozpočtu EU. Spolu s ním schválil také fond obnovy, který představuje další milník evropské centralizace.

24.7.2020 v 12:10 | Karma: 19,87 | Přečteno: 492x | Diskuse| Politika

Martin Pánek

Pochvala předsedy Senátu Miloše Vystrčila

Nestává se často, že Liberální institut může nějakého politika za něco pochválit. O to raději tak činím dnes, kdy během Otázek Václava Moravce vyšlo najevo, že předseda Senátu Miloš Vystrčil odcestuje do Tchaj-wanu.

8.6.2020 v 8:03 | Karma: 29,27 | Přečteno: 1278x | Diskuse| Politika

Martin Pánek

Cthulhu potvrzuje, jak nesmyslná je copyrightová směrnice

V souvislosti s karanténou, kterou uvalila celá řadu jurisdikcí kvůli koronavirové pandemii, se po sociálních sítích začaly šířit fotky měst, která namísto lidí ovládla zvířata, když jsou teď vyklizená.

31.3.2020 v 10:04 | Karma: 16,66 | Přečteno: 619x | Diskuse| Politika

Martin Pánek

Co čekat od nové Evropské komise

Ursula von der Leyenová představila tento týden novou Evropskou komisi, která ještě musí být jako celek schválena Evropským parlamentem.

17.9.2019 v 8:03 | Karma: 23,71 | Přečteno: 588x | Diskuse| Politika

Martin Pánek

Dotace morální a nemorální

Premiér Babiš čelí další kauze kvůli evropským dotacím. Z úst politiků i komentátorů se ozývá známá písnička: Systém je správný, jenom my Češi jsme laxní při kontrolách a necháváme šíbry, aby systém zneužívali.

7.6.2019 v 8:05 | Karma: 22,78 | Přečteno: 1055x | Diskuse| Politika

Martin Pánek

Nejliberálnějším europoslancem je Payne ze Svobodných, nejhorší je Keller

Nejliberálnějšími europoslanci v právě končícím volebním období 2014–2019 se stali Jiří Payne a Petr Mach ze Svobodných (EFDD), nejméně liberálními naopak Jan Keller a Pavel Poc z ČSSD (S&D).

23.5.2019 v 7:58 | Karma: 9,56 | Přečteno: 363x | Diskuse| Politika

Martin Pánek

Daniel Hannan, muž za brexitem, přijíždí do Prahy

Kdo je Daniel Hannan, laureát výroční ceny Liberálního institutu 2018? Pojďte si jej poslechnout v úterý v 18:00 v Cevru.

10.5.2019 v 9:40 | Karma: 7,43 | Přečteno: 232x | Diskuse| Pozvánky, akce

Martin Pánek

Ostudná dohoda o vystoupení Británie z EU

Když v 19. století podepisovaly západní mocnosti dohody s čchingskou Čínou, byly tyto smlouvy pro Čínu tak nevýhodné, že vešly do podvědomí jako nerovné smlouvy.

13.12.2018 v 8:05 | Karma: 29,44 | Přečteno: 1233x | Diskuse| Politika

Martin Pánek

„Idiotská směrnice o copyrightu“ a další dění v Evropském parlamentu

Vstávat a cvičit, regulace šlechtí! Po dvouměsíční dovolené s lobbisty na jachtách se europoslanci vrátili do továrny na regulace a jali se nám zlepšit život. Co konkrétně schválili na zářijovém zasedání, o tom je dnešní článek.

24.9.2018 v 8:05 | Karma: 29,11 | Přečteno: 852x | Diskuse| Politika

Martin Pánek

Nacistická trička, catcalling, průvodci v Praze, Alex Jones, tajemník SPD a Google v Číně

Dnes o svobodě slova. Nechť žiješ v zajímavé době. Tato apokryfní čínská kletba nám říká, že doba klidu a míru je lepší pro život než doba zajímavých událostí.

10.8.2018 v 8:00 | Karma: 12,90 | Přečteno: 514x | Diskuse| Politika

Martin Pánek

Vláda zakáže žraločí kostýmy, děkujeme

Podle reportáže iDnes.cz s názvem "Zákaz zahalování tváře na veřejnosti navrhnou lidovci i SPD. Babiš je pro" se sešla mesaliance KDU-SPD-ANO-STAN, která se rozhodla zakázat v ČR zahalování tváře na veřejnosti.

9.8.2018 v 8:05 | Karma: 20,20 | Přečteno: 1191x | Diskuse| Politika

Martin Pánek

Život v pokroku – předmluva ke knize "Pokrok"

Narodili jsme se před třiceti lety, v létě roku 1987. Zatímco náš svět v komunistickém Východním bloku vypadal takřka stejně jako svět našich rodičů, už za dva roky se všechno změnilo.

21.5.2018 v 8:03 | Karma: 8,10 | Přečteno: 191x | Diskuse| Kultura

Martin Pánek

Předseda Evropské komise poctil Karla Marxe. Není divu

V pátek 4. května byla v německém Trieru odhalena socha Karla Marxe k 200. výročí jeho narození v tomto městě. Této veselice se zúčastnil taktéž předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.

9.5.2018 v 8:05 | Karma: 29,68 | Přečteno: 711x | Diskuse| Politika

Martin Pánek

Zbavme se celní unie a společné obchodní politiky

Evropský celní sazebník čítá 13 tisíc položek a rozkládá se na téměř tisíci stranách. Je to jedna z nejhorších věcí na Evropské unii a bohužel se o ní vůbec nemluví.

19.4.2018 v 8:01 | Karma: 24,96 | Přečteno: 764x | Diskuse| Politika

Martin Pánek

Chceme evropskou spolupráci, ale ne politickou unii

Úvodní příspěvek Martin Pánka na debatě „EU — ano, či ne“ s šéfredaktorkou EurActiv.cz Adélou Denkovou, která se konala 3. dubna 2018 v Ústí nad Labem.

9.4.2018 v 8:11 | Karma: 23,21 | Přečteno: 436x | Diskuse| Politika
  • Počet článků 114
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2159x
Ředitel Liberálního institutu, dříve poradce v Evropském parlamentu.

http://libinst.cz

Seznam rubrik