Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Regulovat youtubery? Nope!

15. 08. 2017 8:08:33
V pořadu Pro a proti Českého rozhlasu Plus vystoupila novinářka Jana Blažková. Požadovala v něm celou řadu regulací, které mají být uvaleny na youtubery. Tyto regulace by však byly dalším omezením svobody projevu českých občanů.

Jana Blažková z Mladé fronty Dnes se vyslovovala v průběhu pořadu za spoustu nových zákazů a její jediné zdůvodnění bylo, že děti – vždy doprovázeno slovy „moje devítileté a dvanáctileté dítě“ – jsou bezbranná stvoření, která naletí youtuberům na každý špek.

Pokud čtete tento článek a ptáte se, co to sakra je ten youtuber, tak to je něco jako Vladimír Železný moderní doby. Má svůj pravidelný pořad, většinou s kratší stopáží než Volejte řediteli, ve kterém povídá zážitky a názory, o kterých se domnívá, že se budou líbit divákům. Jen místo koláčů sledovanosti vlastní televize ukazují předměty formou product placementu, tedy ve smlouvě s firmou, která produkt vyrábí.

Já osobně tvorbu youtuberů nesleduji o nic více, než sleduji Znovu na Vlachovce. Oba typy pořadů mají svoji demografickou skupinu a mě příliš neoslovují, svoboda projevu je však příliš vážná věc na to, abychom nad ní mávli rukou, pokud se zrovna týká youtuberů nebo Pepíčka Zímy. I když některá klasická videa překročila hranice svého žánru a stala se široce známými klenoty popkultury.

Co konkrétně Janě Blažkové vadí na youtuberech? Vadí jí zejména tři věci: (i) že youtubeři mluví vulgárně a mlátí baseballovou pálkou do věcí, (ii) že používají product placement, (iii) že se do youtuberingu může pustit extremistická politická strana.

Vyrovnejme se s těmito námitkami postupně.

Jana Blažková se ptá: „Proč regulujeme vysílání ČT? Proč regulujeme reklamu na ČRo?“ Moderátor pořadu Michael Rozsypal správně namítl, že to jsou média veřejné služby, zřízená zákonem, takže logicky podléhají jiným pravidlům.

Blažková se dále ptá: „Proč se nemluví v televizi a v rozhlase sprostě? Proč v normálních médiích vypípáváme vulgarismy? Na co svazujeme jiná média, když na tu nejcitlivější věkovou kategorii... proč tam nefungujou žáná omezení? RRTV hlídá vulgarismy.“

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání je samozřejmě orwellovský úřad na zrušení. Neexistuje důvod, proč by si měl nějaký státní úřad dělat čárky, kolikrát se ve vysílání řekne slovo „prdel“, nebo zda se ve vysílání ukáže něčí bradavka, a pak za to navíc ještě soukromým provozovatelům uděloval pokuty.

Projev, i projev vulgární, je soukromou záležitostí mluvčího a pokud tento mluvčí najde platformu, která je ochotná tento jeho projev vysílat, nemá do toho stát co mluvit. Jinak jsme se od císařského Rakouska pořád ještě moc nepohnuli. Sice bychom dnes již mohli říct v hospodě (avšak jedině nekuřácké!), že na císaře pána sraly mouchy, ale běda, jak bychom to řekli do televize. Ještě štěstí, že to navzdory nenechavým matkám můžeme aspoň vysílat na YouTube.

Janě Blažkové dále hrozně vadí product placement. Zřejmě se tedy neztotožňuje s pozicí Čoko Voko, které zpívají:

A chtěla bych v každým filmu víc produkt plejsmentu
Všude by měl jezdit Bartoška s nápisem RWE na skejtu

Všichni moji kluci stejnak chtěli jenom ojet Gajslerku.
Tak ti teda děkuju, český filme a Honzo Hřebejku!

Blažkové konkrétně vadí, že musí svým dětem kupovat Jelly Beans, jelikož je propagují youtubeři. Ti také prý způsobili fenomén Bubbletea, jenž „je plný éček“. Pozitivní vlaštovkou je, že Blažková nechce product placement zakázat, jen na něj více upozornit. Každé video s product placementem musí být na YouTube náležitě označeno, jinak se jedná o porušení smluvních podmínek. Nerozumím tomu, čemu by podle Blažkové pomohlo nápadnější označení, ať už slovní nebo např. v podobě banneru ve videu. Má snad za to, že její děti by přestaly chtít Jelly Beans nebo Bubbletea nebo cokoliv, co bude v módě příště, pokud by jejich youtuber na začátku videa oznámil: „Milé děti, v tomto videu je product placement.“? Vždyť je to úplně absurdní představa!

Navíc zde v obou případech narážíme na očividný problém, jak bude česká vláda regulovat americkou společnost Google, jež provozuje YouTube. Zde nejde o copyright, v jehož oblasti se YouTube až otrocky podřizuje místním vládám, nýbrž o americkou ústavou chráněný projev. Nechala by snad Blažková zablokovat YouTube u českých providerů jako sázkové weby, pokud by se YouTube nepodvolil jejím stupidním regulacím? Nebo by rozdávala pokuty nebo tresty odnětí svobody přímo youtuberům?!

Ostatně sama zmínila případ Petra Jelínka, na kterého soud zcela skandálně napasoval gumový paragraf o výtržnictví a udělil mu půlroční podmínku. A to za to, že zcela po právu odsoudil praktiky šamanky Wolfové. Proč by se mělo v rámci trestního práva řešit, že se o ní vyjádřil vulgárně, to mi vskutku není jasné.

Poté přišlo další kolečko emocionálních výkřiků a logických lapsů: „Někdo by měl vulgarismy a product placement někdo začít hlídat u YouTuberů.“ „Zásadní rozdíl, jestli se naučíte mluvit sprostě od kamaráda ve škole, kde víte, že se s tim musíte schovat na záchodky, aby vás neslyšela paní učitelka... a je něco jinýho, když si zapnete de factopořad v televizi a tam se jako mluví normálně sprostě, tak můj syn to bere v devíti letech jako úplnou normu.“ „Chci vědět, proč na Déčku nemluví moderátoři sprostě!“ „YouTube je jediné médium, které vůbec není regulované – na rozdíl od všech ostatních médií! Je dost času na to, aby začal někdo z úřadů kontrolovat, co je přípustné a co není přípustné.“

Nenechavá regulátorka Blažková prostě nesnese pomyšlení, že něco existuje jen tak, bez státního dozoru a státní regulace. Musí být strašné prožít celý život ve stresu z toho, že vláda nereguluje, jak si má správný občan zavázat tkaničky u bot.

Na Déčku nemluví moderátoři sprostě, protože – jak již bylo řečeno – je to jednak televize veřejné služby a jednak není dobrý business model na kanálu pro děti mluvit sprostě, protože různé Blažkové pak zakazují svým dětem dívat se na tyto pořady, a ještě tlačí politiky do regulací. Některým youtuberům, kteří však cílí na jinou demografickou skupinu, je však tento jemnocit ukradený. Asi jako Quentinu Tarantinovi, když točil Pulp Fiction.

Jako závěrečný trumf si Blažková přichystala „riziko, že se toho fenoménu ujme extrémní politická strana“. I kdyby snad politici uměli zaujmout tímto způsobem (vyzývám vás, abyste se podívali na jejich dosavadní tvorbu v tomto směru a nestyděli se u toho za ně), tak se musíme ptát: No a co?

Blažková neumí svým dětem vysvětlit, že nacisté a komunisté jsou zlí lidé? Že není správné popravovat lidi kvůli jejich původu nebo rase? Že všemocný stát se může velmi lehce obrátit proti nim? Má tady jedinečnou možnost ukázat svým dětem, že i když jí samotné se nelíbí, že youtubeři mluví sprostě a že by byla radši, kdyby taková videa neexistovala, je správné, tito lidé nejsou trestáni za odlišný způsob života.

Jak psal Cato Institute už před dávnými lety: „Většina omezení vysílání byla údajně uvalena kvůli ochraně dětí. Avšak dětem nepomůžeme tím, že necháme rodiče myslet si, že vláda může nahradit jejich dohled nad tím, na co se děti koukají. Nejlepším příkladem pro naše děti bude, když jim ukážeme, že svoboda slova je více než jenom obtěžující překážka pro vládu, která se má překonat kvůli nepřímým hrozbám a ekonomickému tlaku.“

Autor: Martin Pánek | úterý 15.8.2017 8:08 | karma článku: 28.03 | přečteno: 1378x

Další články blogera

Martin Pánek

Taxi vs. Uber: Jak bychom měli Uber regulovat?

Uber oproti stávajícímu modelu taxislužby nabízí zejména (1) nižší ceny a vyšší přebytek spotřebitele, (2) vyšší efektivnost, (3) vyšší bezpečnost řidičů a zákazníků, (4) větší příležitost pro nedoslýchavé řidiče a zákazníky,...

25.9.2017 v 8:05 | Karma článku: 15.93 | Přečteno: 579 | Diskuse

Martin Pánek

Evropská armáda, povinné euro a více čokolády!

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker dnes předestřel svoje plány pro Evropskou unii. Shrnout by se daly takto: „Otravní Britové konečně zmiznou, takže můžeme vesele centralizovat.“

13.9.2017 v 14:20 | Karma článku: 34.53 | Přečteno: 1258 | Diskuse

Martin Pánek

Je správné odstraňovat pocty amorálnímu režimu

Až do českých luhů a hájů v dnešních dnech doléhá americká debata o dědictví války Jihu proti Severu. Chtěl bych tuto debatu zasadit do kontextu, který možná v české debatě chybí.

17.8.2017 v 8:15 | Karma článku: 16.73 | Přečteno: 2685 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Ivo Hnilica

Malé politické strany - "octomilky"!

Připíši i něco navíc. V žádném případě, se nenavážím do voličů, kteří odevzdali svůj hlas stranám, které se ucházely o vstup do Poslanecké sněmovny. Jenom to trochu okomentuji. Ale předtím zabrousím do “starých” časů.

19.11.2017 v 17:38 | Karma článku: 22.23 | Přečteno: 512 | Diskuse

Jitka Mikysková

Obnoví Rusko své bývalé vojenské zahraniční základny ze sovětské éry?

Rada federace počátkem listopadu na svém jednání oživila staronový plán na obnovu bývalých ruských základen na Kubě a ve Vietnamu. Ambiciózním plánem na obnovu některých základen v zahraničí se Rusko více zaobírá

19.11.2017 v 16:59 | Karma článku: 15.62 | Přečteno: 528 | Diskuse

Lukáš Jadrný

Zemana by měl nahradit silný politik, ne akademické želé

Člověk, který má zkušenosti. Člověk, který má jasné názory a reflektuje současné domácí i mezinárodní problémy. Člověk s energií a charismatem. Existuje takový kandidát na prezidenta České republiky?

19.11.2017 v 15:49 | Karma článku: 25.30 | Přečteno: 1235 | Diskuse

Ales Urban

Lepší ČSSD je možná, ale je potřeba změn

Všechno na světě je možné, pokud je k tomu vůle. Bohužel po volbách, které nedopadly příliš dobře, to zatím na nějakou snahu nevypadá.

19.11.2017 v 14:40 | Karma článku: 7.71 | Přečteno: 261 | Diskuse

Jiří Čumpelík

„Modlitba pro Martu,“ pro naše demokraty.

„Ať mír dál zůstává s touto krajinou,“ tyto slova patří především našim představitelům v NATO. Vzájemná pomoc dle článku 5 by měla být vázaná na předchozí schválení samostatných vojenských akcí členských států NATO.

19.11.2017 v 14:33 | Karma článku: 28.98 | Přečteno: 966 | Diskuse
Počet článků 88 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2548

Ředitel pro výzkum v Liberálním institutu, asistent ve skupině EFDD v Evropském parlamentu.

http://libinst.czNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.