Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vyjednávání o brexitu – kde se nacházíme

11. 04. 2017 15:05:31
Začínají vyjednávání o vystoupení Velké Británie z Evropské unie podle čl. 50 Smlouvy o Evropské unii. Jak vypadají jednání právě na počátku dvouletého procesu?

Shrnutí

Evropská unie nutí Velkou Británii uvalit cla. Aby toho dosáhla, překrucuje pravidla EU a zneužívá povinnosti loajální spolupráce tím, že (i) Rada učinila z Komise vyjednavače o brexitu, (ii) trvá na dvoustupňovém procesu exit-smlouva, (iii) se snaží odříznout Británii z existujících smluv o volném obchodu a (iv) tvrzením, že Británie nemůže vyjednávat obchodní smlouvy se třetími stranami. To vše zatímco EU ignoruje svůj vlastní smluvní závazek „postupného odstraňování překážek mezinárodnímu obchodu“ (čl. 21(2)(e) SEU).

To jsou věci, které EU činí s plným vědomím, aby donutila Británii uvalit cla na obchod s EU a s třetími zeměmi. Používat celní unii tímto způsobem je porušením čl. XXIV(4) pravidel WTO, podle kterého „účelem celní unie [...] má být usnadnění obchodu mezi zúčastněnými územími a nikoli vytváření překážek obchodu ostatních smluvních stran s těmito územími“. (česky ve Sbírce zákonů)

Jmenování Komise

Článek 50 SEU neříká, že vyjednavačem za Evropskou unii má být Komise, ale Rada rozhodla, že vyjednavačem jmenuje právě tu entitu, která má specifický zájem na tom, aby žádné dohody nebylo dosaženo a mohla na britské vývozy do EU uvalit cla – čímž by příjmy Komise z cel vzrostly zhruba o šest miliard eur.

Dvoustupňový proces

Nejlepší šancí, jak zamezit takovým obchodním bariérám by byl jednostupňový brexit – tj. zahrnout finální obchodní smlouvu mezi Británií a EU do výstupní dohody podle čl. 50 (kterou musí odsouhlasit kvalifikovaná většina, na rozdíl od smlouvy se třetí stranou, kde se vyžaduje jednomyslnost) – toho mohla EU legálně dosáhnout tím, že by použila širší interpretaci slova „rámec“ v čl. 50. Ale rozhodla se to neudělat.

Pokračování ve smlouvách o volném obchodu

Británie se může rozhodnout, že chce pokračovat v některých nebo ve všech smlouvách o volném obchodu, které uzavřela EU podle „smíšené kompetence“ a které EU a Británie společně uzavřely se spoustou třetích zemí. Protože Británie je smluvní stranou těchto dohod, nemělo by toto pokračování být těžké – tyto třetí strany už akceptovaly změny v kompetenčním rozsahu tím, že souhlasily s tím, že Komise převzala odpovědnost za duševní vlastnictví. Z toho vyplývá, že opak (ztráta kompetence na straně Komise a nabytá kompetence na straně Británie) je také platný. Nicméně EU se v tom snaží Británii zabránit tím, že říká: „Spojené království nebude nadále kryto dohodami uzavřenými Unií nebo členskými státy, které jednaly jejím jménem, nebo jednaly společně.“ (Bod 13 Tuskových guidelines)

Cla

Ačkoliv je Británie členem WTO, ještě nestanovila svůj celní sazebník a po brexitu si může stanovit, co bude chtít. Avšak jakmile jej stanoví, může cla pouze snižovat. Dvoustupňový proces odchodu z EU motivuje Británii k tomu, aby začala s vyššími cly na ty druhy zboží, na které je EU citlivá – protože to bude jediná věc, která Británii po brexitu zbyde ke smlouvání s EU o nové dohodě.

Vyjednávání o smlouvách se třetími stranami

Pokud Británie vyjedná obchodní smlouvu, která začíná hned po brexitu, neexistuje nic, co by Británii bránilo ve vyjednávání nebo dokonce podepsání této smlouvy před odchodem. Povinnost „loajální spolupráce“ (viz výše) Británii prý brání dokonce i v jednání s třetími zeměmi (čl. 6 rezoluce EP), ale ta musí být čtena ve světle dalších smluvních povinností EU: postupně odstraňovat celní překážky, provozovat celní unii tak, aby nezvyšovala obchodní bariéry a procesu podle samotného čl. 50. Nyní, když byl čl. 50 aktivován, je brexit legitimním úkolem EU, který EU27 musí respektovat v souladu s čl. 4(3) SEU – vztyčovat obchodní překážky odcházejícímu státu je samo o sobě absencí „loajální spolupráce“ na straně EU27.

---

(Nejde o text z mojí hlavy, autor si přeje zůstat v anonymitě. S textem se však plně ztotožňuji.)

Autor: Martin Pánek | úterý 11.4.2017 15:05 | karma článku: 14.05 | přečteno: 374x

Další články blogera

Martin Pánek

Hard brexit, soft brexit? Jaké jsou možnosti budoucího vztahu Británie – EU?

Hodně se namluví o hard a soft brexitu, což ale nejsou definované termíny, a jejich definice se navíc neustále mění. Podívejme se proto, jaké vztahy mají s EU státy, které nejsou členy, ale přesto mají s EU nějaký smluvní vztah.

22.6.2017 v 8:15 | Karma článku: 9.44 | Přečteno: 183 | Diskuse

Martin Pánek

Jančura správně kritizuje demokracii, ale nabízí špatné řešení

Radim Jančura říká, že Andrej Babiš by se měl na omezenou dobu stát diktátorem, neboť prý politici jenom žvaní a nepracují. Ale nevylili bychom tak s vaničkou i dítě? George R. R. Martin a James Madison nám říkají, že vylili.

3.5.2017 v 8:09 | Karma článku: 27.83 | Přečteno: 2209 | Diskuse

Martin Pánek

Evropské smlouvy zakazují Bruselu trestat Británii

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker řekl, že závěrečný účet pro Británii bude „velmi slaný“, francouzský prezident François Hollande prohlásil, že brexit bude Brity bolet, stejně se vyjádřil slovenský premiér Róbert Fico.

3.4.2017 v 8:02 | Karma článku: 29.97 | Přečteno: 987 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Josef Nožička

Několik vět 2017: jsou Kalvoda, Ruml či Kocáb opravdu ti praví?

Médii dnes probleskla zpráva o tom, že některé známé osobnosti vydaly prohlášení s názvem Několik vět 2017.

27.6.2017 v 19:40 | Karma článku: 30.20 | Přečteno: 670 | Diskuse

Monika Pilloni

Migranti, nekonečná invaze pokračuje : 5000 včera, 8500 dnes

ITÁLIE - Exodus bez konce: poslední dva dny bylo naloženo 13.500 migrantů, kteří vypluli z Libye ... mezitím v Mineo žadatelé o azyl zablokovali hlavní silnici a požadovali grátis vstup na koupaliště a do přímořských letovisek.

27.6.2017 v 19:25 | Karma článku: 33.25 | Přečteno: 1009 | Diskuse

Jan Dvořák

Miloš J. k Několika (novým) větám

K nové protestní iniciativě občanské veřejnosti, která se inspirovala stejnojmenným aktem Několik vět z r. 1989, a to tak důkladně, že kromě názvu převzala i řadu někdejších signatářů, se vyjádřil specialista na podobné věty.

27.6.2017 v 18:13 | Karma článku: 20.13 | Přečteno: 497 | Diskuse

Oldřich Šrámek

Přihlížejí a nepomůžou

Většinou v daném okamžiku není jisté, kdo si začal a je útočník, přihlížející tak někdy pomáhají naříkajícímu útočníkovi a policie pak později zatkne napadeného. U soudu se tato skutečnost dá označit jako napomáhání

27.6.2017 v 16:37 | Karma článku: 25.86 | Přečteno: 509 | Diskuse

Vít Klíma

Nad existencí ČR se stahují černá mračna

Československo vzniklo z rozhodnutí velmocí v roce 1918 proto, aby tvořilo hráz německé rozpínavosti. Svůj úkol nikdy nesplnilo. Slováci při první příležitosti z ČSR zdrhli a ČR se stala ekonomickou kolonií Německa.

27.6.2017 v 14:33 | Karma článku: 31.32 | Přečteno: 2051 | Diskuse
Počet článků 83 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2613

Pozér bez názoru.

 

(Člen Svobodných, asistent ve skupině EFDD v Evropském parlamentu.)

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky

Oblíbené knihy

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.